SB80C196KC20
Mfr.Part #
SB80C196KC20
Manufacturer
Altera (Intel)
Package/Case
Datasheet
SB80C196KC20
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 80SQFP
Stock
519
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SIO
Core Processor :
MCS 96
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
48
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
80-QFP
Peripherals :
PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
488 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
80-SQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V